تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

۱۳۹۶/۰۳/۱۴

تاریخچه بوتاکس

 
 

سم بوتاکس و تاثیر آن بروی سیستم عصبی در اثر مصرف سوسیس آلوده از مدتها قبل شناخته شده بود و درسال 1895 دانشمندان به عامل این سم که نوعی باکتری بود پی برده و در سال 1940 این سم از باکتری بنام کلستریدیوم بوتولینیوم جداسازی و تغلیظ شد. در سال 1970 این دارو بر روی افرادی که دچار لوچی چشم یا اسپاسم پلکها بودند آزمایش شد و در سال 1989 از سوی سازمان نظارت بر غذا و داروی امریکا به عنوان داروی درمان کننده لوچی چشم و اسپاسم پلکها مورد تایید قرار گرفت.

در درمان این گروه از بیماران به اثرات این دارو بر روی صاف شدن چروک اطراف چشم ها و همینطور پیشانی پی برده شد و پس از آن بدین منظور مورد استفاده قرار گرفت و البته در سال 2002 سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا آنرا در برطرف کردن چین و چروک ناحیه بین ابروها برای افراد 18-65 سال، تایید نمود. امروزه تزریق بوتاکس به عنوان یکی از رایج ترین روش های درمان زیبایی در دنیا محسوب میشود.

بوتاکس چیست

 

بوتاکس در واقع از سم یک باکتری بنام کلستریدیوم بوتولینیوم بدست می آید و نام تجاری آن بوتولونیم تاکسیت است. این سم بعد از تزریق در ناحیه مورد نظر، عضلات موجود در آن ناحیه را موقتا فلج ساخته و مانع انقباض عضلات میگردد. به این ترتیب باعث بهبود خطوط و چروک های ناشی از حرکات عضلات صورت ،مخصوصا ناحیه پیشانی و بین ابروها و دور چشم می گردد. البته اثر بوتاکس بعد از سه تا شش ماه از بین رفته و عضلات دوباره به حالت اول برمیگردند.

 

تزریق بوتاکس چگونه باعث بهبود چین و چروک ها میشود ؟

 

بعضی از چین و چروک های صورت انسان بر اثر انقباض عضلات موجود در زیر پوست به وجود می آید که به عنوان چروکهای نوع داینامیک نام برده میشوند. مانند چروکهای بین ابروها ، دور چشم ها و خط خنده. تزریق بوتاکس باعث میشود عضلات زیر پوست نواحی که تزریق در آنجا انجام شده بطور موقت فلج شود و بدین ترتیب باعث جلوگیری از پیشرفت و عمیق تر شدن چروک ها شده و در عین حال در این مدت پوست با کلاژن سازی ، خود را بازسازی میکند.

 

کاربرد تزریق بوتاکس در صورت

 
  1. از بین بردن خطوط اخم میان ابروها
  2. از بین بردن خطوط اطراف چشم
 

عوارض تزریق بوتاکس

 

تمام اعمال جراحی بسیار ساده یا پیچیده ، در کنار فوایدی که دارد ، داری عوارض است. اما یکی از مزیت های تزریق بوتاکس اینست که تمامی عوارضی که بوتاکس میتواند در فرد بوجود آید معمولا در دو هفته اول تزریق روی داده و برگشت پذیر می باشند و پس از مدتی رفع میگردند. عوارض شایع که در تزریق بوتاکس وجود دارند عبارتند از:

  1. غیر قرینه شدن ابروها
  2. ابروهای شیطانی یا بالا رفتن بیش از اندازه انتهای ابرو ها
  3. عدم تاثیر بوتاکس
  4. افتادن پلک ها
  5. حالت دو بیینی

 

تزریق بوتاکس برای چه افرادی مناسب نیست ؟

افرادی که بیماری های عفونی و التهابی در صورت و اطراف آن دارند افرادی که سابقه حساسیت به بوتاکس دارند خانم هایی که در دوره بارداری و شیردهی هستند افرادی که داروهای قلبی مصرف میکنند افرادی که پوست خیلی ضخیم دارند یا دارای چین و چروکهایی خیلی عمیقی هستند تزریق بوتاکس تقزیبا بی نتیجه است