تزریق ژل

تزریق ژل

۱۳۹۶/۰۳/۱۷

مقدمه تزریق ژل

حرکت عضلات صورت برای جویدن ، لبخند زدن ، گریه کردن و یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید و یا آلودگی های محیطی موجب فرسوده شدن پوست صورت می گردد که تزریق ژل یک راهکار نسبتا کم خطر به منظور جوانسازی پوست صورت و جوانتر کردن چهره شخص می باشد. ژل های پر کننده صورت به منظور کاهش و یا حذف چین و چروک های پوست صورت و یا بالابردن افتادگی پوست دارند و در برخی موارد نیز برای بزرگ کردن حجم لب ها مورد استفاده قرار می گیرند. این ژل ها از موادی نظیر کلاژن ، اسید هیالورونیک و ﻫﯿﺪﺭﻭﮐﺴﯽ ﺁﭘﺎﺗﯿﺖ کلسیم ساخته شده اند .

تزریق ژل چیست

 

تزریق ژل یک شیوه کمتر تهاجمی جوانسازی پوست می باشد که به عنوان یک راهکار موقت یا نسبتا طولانی مدت برای رفع مشکلات چین و چروک پوست از طریق تزریق های متعدد مقدار اندک مواد پر کننده در نواحی خاص صورت مورد استفاده قرار می گیرد . تزریق ژل می تواند فرورفتگی های پوست در نواحی مشخصی را پر کند که با از بین رفتن بافت چربی مواجه شده اند. اسید هیالورونیک یک ماده پر کننده طبیعی در بدن انسان است. هنگامی که چین و چروک در خط خنده و اخم عمیق تر شود و خطوط زیبای صورت از بین برود ، لب ها شروع به نازک شدن می کنند و گوشه لب ها دچار افتادگی می گردد و صورت شخص ، جوانی و شادابی خود را از دست خواهد داد. ژل های پر کننده اسید هیالورونیک زیر این چین ها تزریق می شود تا به این روش بتوان حجم از بین رفته را جایگزین کرده و ظاهر جوان تری برای صورت ایجاد نمود.

در چه محل هایی می توان از تزریق ژل استفاده کرد

 
 • تزریق ژل در لب
 • پروتز چانه
 • پروتز گونه
 • تزریق ژل برای رفع خط اخم و خنده
 • تزریق ژل برای درمان جای جوش
 • تزریق ژل برای زیبایی بینی بدون جراحی
 • تزریق ژل  برای درمان چین و چروک دور چشم
 • تزریق ژل برای رفع گودی و سیاهی زیر چشم
 • تزریق ژل در درمان چین و چروک پوست صورت
 • تزریق ژل برای درمان افتادگی پوست صورت و گردن
 

انواع ژل های پرکننده در تزریق ژل

 

به طور کلی سه نوع مختلف پر کننده های پوستی وجود دارد که شامل پر کننده های موقت و نیمه ماندگار و سیلیکونی می گردند. پرکننده ها و ژل های حاوی اسید هیالورونیک نتایج موقتی دارند ، در حالی که سایر پر کننده ها می توانند مدت زمان طولانی تری دوام داشته باشند.

 • ژل های پرکننده موقت

 

پر کننده های موقت حامل مواد زیر می باشند :

 1. کلاژن : کلاژن یک ماده طبیعی حاوی پروتئین است که ساختار پوست را تقویت می کند. کلاژن اولین ژل پر کننده ای بود که به بازار عرضه شد ، اما معرفی ژل هیالورونیک اسید باعث کاهش محبوبیت این ژل پر کننده گردید.
 2. اسید هیالورونیک : این پر کننده نیز مانند کلاژن ، یک ماده طبیعی است که می تواند برای پر کردن فرورفتگی ها و حجم دهی به بافت ها مورد استفاده قرار گیرد.
 3. ﻫﯿﺪﺭﻭﮐﺴﯽ ﺁﭘﺎﺗﯿﺖ کلسیم : این پر کننده سنگین تر و متراکم تر از انواع دیگر ژل های پرکننده می باشد و در لایه های عمیق تر زیر پوست تزریق می گردد. به علت وجود این ماده در استخوان ها، تزریق هیدروکسی آپاتیت کلسیم معمولاً واکنش سیستم ایمنی یا عکس العمل آلرژیک به همراه ندارد.
 • ژل های پرکننده نیمه ماندگار

 

این پر کننده ها از ماده پلی متیل متاکریلات ساخته می شوند و توسط بدن جذب نمی شود. این پر کننده ها حاوی کلاژن هستند و فقط برای نواحی ضخیم پوست مانند تزریق ژل به خط خنده مورد استفاده قرار می گیرد و البته تزریق این ماده برای تزریق در نواحی اطراف چشم یا لب ها توصیه نمی شود.

 • ژل های پرکننده سیلیکونی (ماندگار)

 

تزریق ژل سیلیکونی روشی غیر ایمن برای استفاده به عنوان ژل پر کننده است. تزریق این نوع از پر کننده ها توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید نشده است و استفاده از آن به هیچ عنوان توصیه نمی گردد .

 

مراحل تزریق ژل به صورت

 
 1. در ابتدا ناحیه تزریق توسط پزشک متخصص مشخص می گردد.
 2. ژل پرکننده پوستی به بیمار تزریق شده و بلافاصله پس از آن از بسته یخ روی محل تزریق در ناحیه صورت استفاده می شود.

  تزریق ژل بسته به مهارت پزشک متخصص و همچنین اندازه ناحیه تحت درمان در حدود 20 تا 4۰ دقیقه زمان می برد . در صورت لزوم می توان از مواد بی حسی موضعی برای بیمار استفاده کرد ، اگر چه استفاده از این مواد برای همه بیماران الزامی نیست چون میزان درد در زمان تزریق ژل بسیار ناچیز می باشد.

  برای مشاهده نتایج واقعی تزریق ژل به صورت بهتر است بین سه تا پنج روز منتظر بمانید چون به دلیل ورم صورت پس از تزریق نمی توان نتیجه ایجاد شده را ناشی از تزریق ژل دانست . تزریق ژل عموما برای حجیم کردن لب ، گونه ، برطرف کردن خط خنده و اخم و همچنین به جهت از بهبود چین و چروک اطراف چشم استفاده می گردد .

 

عوارض تزریق ژل

 

تزریق ژل بر خلاف سایر روشهای جراحی دارای ریکاوری بسیار کوتاه بوده و همچنین احتمال چسبندگی پس از عمل را ندارد . در عین حال در برخی از موارد احتمال بروز عوارض موقت شامل کبودی و قرمزی و یا خونریزی در ناحیه محل تزریق وجود دارد که این علائم معمولا مابین 48 تا 72 ساعت پس از تزریق از بین می روند . البته در موارد بسیار نادر احتمال واکنش های آلرژیک نیز پس از تزریق ژل وجود دارد.

 

مزایای تزریق ژل

 

تزریق ژل های پرکننده در مردان و زنان می تواند یک روش مناسب برای مبارزه با علائم بالارفتن سن باشد . پس از تزریق ژل امکان مشاهده نتایج سریع برای بیمار وجود دارد . در حالی که برای دیدن نتیجه اعمال جراحی خطرناک زیبایی بایستی ماه ها صبر کرد ضمن اینکه تزریق ژل امکان تکرار و تصحیح مشکلات باقیمانده را برای دفعات متعدد دارد ، اما عمل های جراحی زیبایی امکان تکرار را ندارند و تکرار آنها نیز لزوما موجب ایجاد نتیجه مورد انتظار نخواهد شد .